آشنایی با پلی‌استایرن‌انبساطی

تاریخ انتشار:
۲۳ شهریور ۱۴۰۲
مدت زمان مطالعه:
حدود ۳ دقیقه
Polystyrene EPS
پلی‌استایرن (Polystyrene)

پلی استایرن، ترکیبی پلیمری یا همان مواد اولیه پلاستیک بسیار سخت است. پلی استایرن از مونومر‌های استایرن ساخته می‌شود. هر واحد استایرن هم دهنده و هم گیرنده الکترون فعال است؛ از همین رو، مهم‌ترین خاصیت پلی استایرن، توزیع وزن مولکولی تحت شرایط پلیمرزاسیون است. این موضوع، به زبان ساده و غیر علمی به مقاومت بالای این پلاستیک در مقابل آب و یا سایر حلال‌ها اشاره دارد.


انواع پلی استایرن

  سه نوع مختلف پلی استایرن وجود دارد که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند :

 • پلی‌استایرن با کاربرد عمومی (General Purpose Polystyrene) GPPS که به آن crystal polystyrene نیز می گویند.
 • پلی استایرن انبساطی (Expanded Polystyrene) EPS
 • پلی استایرن مقاوم به ضربه (High Impact Polystyrene) HIPS

کاربردهای پلی استایرن انبساطی EPS :

 • صنایع ساختمان سازی:
  به واسطه خاصیت عایق بودن ، بی اثر بودن شیمیایی ، مقاومت در برابر باکتریها و آفات و غیره در پلی استایرن انبساطی به طور گسترده ای در صنعت ساختمان و استفاده می شود ، ساختار سلول بسته آن تنها جذب آب کمی را امکان پذیر می کند بادوام ، مقاوم است و می تواند به عنوان سیستم های عایق بندی شده برای صفحات نما ، دیوارها ، سقف ها و کف در ساختمان استفاده شود. لذا از مزایای استفاده از پلی استایرن انبساطی EPS در صنعت ساختمان می توان به کاهش مصرف انرژی، قابلیت بازیافت، بهبود کیفیت فضای داخل و... اشاره نمود.
 • بسته‌بندی مواد غذایی:
  با استفاده از مواد پلی استایرن انبساطی EPS می توان ورق و صفحات تهیه کرده و از آن ها با استفاده از فرایندهایی مانند ترموفرمینگ و وکیوم فرمینگ در صنایع بسته بندی بهره گرفت.
 • سایر کاربردها :
  در کلاه ایمنی ورزشی، صندلی ماشین نوزاد، صندلی اتومبیل و ...