معرفی انواع کربن اکتیو

تاریخ انتشار:
۲۰ مهر ۱۴۰۲
مدت زمان مطالعه:
حدود ۳ دقیقه
activated carbon
پتروشیمی زرسان آرمانیان اولین و تنها تولید کننده کربن اکتیو میله ای در ایران می باشد که در سه سایز ۲میل ، ۳میل و ۴میل برای مصرف در فاز های آب ، گاز و روغن این ماده مهم را تولید می نماید.
کربن فعال ( Activated Carbon )

کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، مادهٔ منحصربه‌فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد.


  • کربن فعال پودری ( Powdered Activated Carbon )
    مزیت مهم کربن فعال پودری مقدار بالای سطح فعال در واحد حجم است. از جمله کاربرد های آن استفاده در سیستم های تصفیه آب ، تولید فیلتر های کربنی و مولتی مدیا (فیلتر شنی و کربنی ) ، استفاده در صنایع لاستیک سازی به صورت دوده صنعتی ، در فیلتر ماسک های N95 و ... . شرکت برسام معدن کیهان ، کربن اکتیو پودری را با عدد یدی مختلف در محدوده مش ۲۵۰-۴۵۰ طبق نیاز سفارش دهنده تولید می نماید.

  • کربن فعال میله‌ای یا مدادی ( Extruded Activated Carbon )
    کربن اکتیو میله ای از ذرات بدون چربی و قیر پودر کربن اکتیو با پایه انواع خشکبار ،با وزن حجمی استاندارد ، که به مش ۳۲۵ رسیده است و کاملا میکرونیزه می باشد تولید می گردد. به دلیل یکنواختی و میکرونیزه بودن این پودر، در فشار بالای ۳۰۰ کیلو پاسکال پیوند مولکولی محکمی بین ذرات ایجاد و کپسول کربن اکتیو با استحکام مکانیکی بالا تولید می گردد که دارای حفرات منظم و ریز می باشد.

  • کربن فعال گرانولی ( Granular Activated Carbon )
    این کربن فعال شکری دارای اندازه ذرات مابین ۰.۲ الی ۵ میلی‌متر می‌باشد. این نوع از قدرت نفوذ بالایی برخوردار می‌باشد اما کربن اکتیو گرانولی در مقایسه با کربن اکتیو پودری سایز ذرات نسبتا بزرگتر و در نتیجه سطح خارجی کوچکتری دارد و به دلیل سرعت بالای نفوذ گازها و مایعات این نوع کربن برای جذب بخار مناسب تر می باشد.